V EUROPEJSKIE IGRZYSKA DLA OSÓB PO TRANSPLANTACJI I DIALIZOWANYCH

31 sierpień - 07 wrzesień 2008
Würzburg, Niemcy

22 medale polsikch pacjentów - sportowców

Wioletta Kimla - najlepsza zawodniczka Igrzysk wsród osób dializowanych

Reprezentacja Polski pacjentów po transplantacji i dializowanych w liczbie 10 osób bardzo dobrze spisała się w V Europejskich Igrzyskach w Wurzburgu.

Szczególnym sukcesem był wybór Wioletty Kimli na najlepszą zawodniczkę dializowaną Igrzysk. Wiola otrzymała od organizatorów specjalny puchar na Gala Dinner - uroczystym zakończeniu Igrzysk. Trzykrotnymi złotymi medalistami Europy zostali: Piotr Chojnacki z Kruszwicy i Wioletta Kimla z Łękawicy k/ Żywca.

Zawodnicy startowali w lekkiej atletyce, tenisie stołowym, tenisie, pływaniu, mini maratonie i piłce siatkowej W Igrzyskach uczestniczyło 461 osób. 283 osoby po transplantacji, 59 dializowanych i 119 osób towarzyszących. Wśród 342 zawodników było 5 juniorów, 27 seniorów młodszych ( 28-29 lat), 72 seniorów ( 30-39 lat), 112 super seniorów ( 40-49 lat), 82 weteranów (50-59 lat) i 42 super weteranów ( 60 lat i więcej). Kobiet startowało 84 (11 dializowanych) i 258 mężczyzn (48 dializowanych).Najliczniejszą reprezentacją byli Niemcy - 85 osób, Węgry - 78 osób i Irlandia 42 osoby. Węgrzy zdobyli 151 medali, Niemcy 144 a Irlandia 42.

Polacy skromną 10 - osobową ekipą zdobyli 22 medali - 9 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych - zajmując 7 miejsce w punktacji medalowej na 24 zgłoszone kraje. Jest to najwyższe miejsce w dotychczas zajmowanych na Igrzyskach Europejskich. Jeden brązowy medal - dodatkowo -został wywalczony w piłce siatkowej przez Waldemara Gościniaka, który startował w drużynie międzynarodowej z zawodnikami z Niemiec, Słowacji i Finlandii. Do punktacji medalowej tego medalu nie wliczano. Bardzo pomocna "ręką" w zdobyciu medali była rehabilitanta Ela Staszkiewicz, która pełniła funkcję masażystki. Rodzinną opieką i serdecznością otoczyła nas także Aneta Kirch - Polka mieszkająca w Niemczech - która pełniła w czasie Igrzysk funkcję wolontariuszki.

Więcej>>> punktacja medalowa

Więcej>>> zdjęcia

Sportowy udział w zawodach zajmował bardzo dużo czasu. Mimo to jesteśmy po dużym wrażeniem pięknego miasta Wurzburga. Zwiedzaliśmy także wraz ze sportowcami niemieckimi okolice Wurzburga i okoliczne piękne miasteczka. Byliśmy w winiarni przy prawdziwej plantacji i degustowaliśmy różne gatunki wina. Było bardzo wesoło. Takie europejskie sportowe spotkania są bardzo radosne. Nawet bariera językowa nie przeszkadza w nawiązywaniu nowych przyjaźni. I co najważniejsze - nawet pacjenci dializowani, którym wydaje się, że ich życie przestało mieć sens, uprawiając sport rekreacyjnie mogą przeżyć wspaniały czas, który doda im sił w oczekiwaniu na przeszczep i powrót do normalnego życia. W hołdzie dla zmarłych Dawców w czasie Ceremonii Otwarcia zapalono setki świec, które trzymali zawodnicy. Piękny gest ze strony organizatorów.

Dziękujemy bardzo sponsorom za wsparcie finansowe. Wyjazd pacjentów dializowanych sfinansowała firma farmaceutyczna Fresenius. Następni sponsorzy to: Firmie farmaceutyczna Astellas, Roche, ofiarodawcy darowizn indywidualnych - artysta Paweł Kukiz, pani Lidia, Honorata Łuszczyk, osoby darowizn 1% od podatku dochodowego, Sage Symfonia, Urząd Miasta i Gminy Jutrusik, Urząd Miejski w Wolsztynie oraz pacjenci, którzy dofinansowywali swój wyjazd.
Nasze stowarzyszenie czeka na Was - pacjentów dializowanych i po transplantacji.

Następne Igrzyska Europejskie w Dublinie w Irlandii 8 - 15 sierpień 2010.