III Mistrzostwa Polski dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w lekkiej atletyce, tenisie, tenisie stołowym i pływaniu

4-7 czerwiec 2008 Toruń

HONOROWY PATRONAT - Prezydent Miasta Torunia - MICHAŁ ZALESKI

W przepięknym i historycznym Toruniu w wyjątkowej atmosferze obchodów 750 - lecia Miasta Torunia odbyły się III Mistrzostwa Polski dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w lekkiej atletyce, tenisie, tenisie stołowym i pływaniu.
Równoległe z naszymi zawodami odbyło się I Ogólnopolskie Spotkanie Dawców Rodzinnych Narządów organizowane przez Polską Federację Pacjentów DIALTRANSPLANT.
Uroczyste otwarcie imprezy odbyło się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
Zaszczycił nas swoją obecnością Wiceprezydent Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
Gościem Honorowym była znana lekkoatletka, 3-krotna rekordzistka świata w biegu przez płotki na dystansie 100 m Grażyna Rabsztyn.
Wśród zaproszonych gości byli: Jarosław Więckowski - dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji, Łukasz Szarszewski (też z tego wydziału), Krystyna Antoszkiewicz i Anna Pszenny z Centrum Organizacyjno - Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT, Robert Kęder PFP DIALTRANSPLANT oraz nasi chirurdzy i nefrolodzy, którzy codzienną pracą udowadniają, że "Przeszczep to nowe życie"; dr hab. n. med. Zbigniew Gałązka i dr n. med. Tomasz Jakimowicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej AM w Warszawie, dr n. med. Ewa Śmirska - Centrum Zdrowia Dziecka i dr n. med. Maciej Słupski z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej z Bydgoszczy, oraz Anna Czajka z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.
Dziękujemy bardzo Panu Profesorowi Zbigniewowi Włodarczykowi z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy, Collegium Medicum UMK w Toruniu za pomoc w organizacji naszych Mistrzostw Polski, poszerzając go o Panel Transplantacyjny. W ramach Panelu odbyła się konferencja przybliżająca młodzieży i mieszkańcom Torunia temat świadomego dawstwa narządów. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie tej konferencji była mgr Aleksandra Woderska - koordynator transplantacyjny z tej Kliniki.
Cała imprezę uświetnił swoją konferansjerką znany reporter Krzysztof Głombowicz.
O coraz większym zainteresowaniu uprawianiem sportu przez osoby po transplantacji i dializowane świadczył udział mediów w imprezie. TVN 24 na żywo relacjonowała niektóre wydarzenia z zawodów, TVP dała także informację z imprezy z obrazami z tenisa ziemnego. Także dziennikarze z prasy i radia przekazali dużo ciekawych informacji dla społeczeństwa. Udział mediów w takich wydarzeniach, w których pacjenci - sportowcy dają żywe świadectwo, że transplantacja jest najlepszą metodą leczenia ludzi z niewydolnością narządów, daje autentyczną popularyzację idei świadomego dawstwa narządów.
Jak widać, każde ogniwo w łańcuchu pozyskiwania narządów dla ratowania ludzi ciężko chorych jest bardzo ważne. Są nimi: lekarz, pacjent, stowarzyszenia, koordynator transplantacyjny, społeczeństwo i media. Jeżeli tak będziemy współpracować na pewno nie będzie niepotrzebnych śmierci. MY, aktywni pacjenci po transplantacji całym sercem i swoją pracą staramy się, aby inni oczekujący chorzy, mogli być szczęśliwi - tak samo - jak MY.
Na starcie stanęło 70 osób: 50 sportowców po transplantacji, 3 osoby dializowane, dawcy rodzinni i osoby towarzyszące. Jak co roku byli także kibice - członkowie rodzin. Razem było nas 80 osób. Z roku na rok przybywa nas, z czego bardzo się cieszymy. Aktualnie w stowarzyszeniu jest 128 członków , w tym 80 po transplantacji i 6 dializowanych. Pamiętajmy dializa to nie koniec świata. To tylko etap w oczekiwaniu na cel - tym celem jest PRZESZCZEP.

SPONSORZY

Na tak dużych imprezach możemy się integrować dzięki sponsorom. Byli nimi: Firmy Farmaceutyczne ASTELLAS i ROCHE, NOVARTIS, Urząd Miasta Torunia, fundacja NERKADAR z Bydgoszczy, Klinika Nefrologii Collegium Medicum UMK, firma TAMPOL i OKAZ z Bydgoszczy, Wydział Promocji Miasta Bydgoszczy, Upominki Reklamowe Bydgoszcz. pl, DAMAL, drukarnia HEDOM Krosno.
Dziękujemy także właścicielom obiektów sportowych za promocyjne koszty korzystania z obiektów sportowych i organizację naszych zawodów oraz Wszystkim, którzy z Miasta Torunia przyczynili się do promocji Mistrzostw Polski na swoich stronach internetowych.

regulamin>>>>>
zgłoszenie>>>>>